Malý Dunaj

Malý Dunaj je riekou, ktorá poskytuje priestor na splavy pre začiatočníkov i náročnejších vodákov. Svojou faunou a flórou často pripomína prales. Počas splavu Malého Dunaja častokrát narazíte na voľavky, labute či ondatry. Malý Dunaj má spolu 128 km, preto je možné organizovať splavy v rôznych časových etapách.

 

Medzi mnohými vodákmi začiatočníkmi sú veľmi obľúbené jednodňové splavy. Pár tipov na jednodňový splav Malého Dunaja.

 

Bratislava Vrakuňa - Tomašov

Obľúbená trasa, hlavne preto že na splav sa dá prísť i MHD busom na zastávku Hradská. Celý vodácky výlet trvá približne 6 hodín.

Pri troché snahy a šťastia sa dá naplánovať čas tak aby počas Vašej plavby preletelo pristávajúce lietadlo rovno nad Vami pri bratislavskom letisku. Približne 3 hodiny plavby je na trase trampská osada "Totemy", ktorá navodzuje indiánsku atmosféru. Pol hodinu od Totemov prichádza na rad menej obľúbená činnosť vodákov a to prenášanie kanoe na vodnej elektrátni Nová Dedinka. Od Novej Dedinky približne pol hodinu je Tomašovský most, kde sa bežne vodácka túra končí. Kto by chcel ostať opekať, stačí plavit sa 15 minút ďalej k malej dedinke a veľkej lúke Vlky.

 

Nová Dedinka - Jelka

 

Patrí k jednej z najobúbenejších trás na Malom Dunaji. Má viac výhod:

1. Nie je nutné prenášať kanoe

2. Po trase sú 4 bufety so širokou ponukou jedál  a občerstvenia (Tomašov most, Eliášovce - kemp u Matýza, Ister Jelka a bufety pri vodnom Mlyne

3. Trasa približne na sedem hodín

4. Pri Janíkoch sa profil rieky jemne mení na pereje (ponúka pre začiatočníkov trochu dobrodružstva)

5. Za mostom, ktorý vedie do Zlatých Klasov, je možne na divoko kempovať a opekať na našej lúke, ktorú pre Vás pravidelne kosíme a pripravujeme drevo na opekačku. (Vhodné miesto na obedňajšiu prestávku a pozorovanie Ondatier)

6. Splav končí v príjemnej atmosfére Mlyna(je možná krátka prehliadka) doplňaná atmosférou bufetov a vodákov

7. Kempovanie pri Mlyne v Jelke s wc, bufetmi, plné vodákov a zábavy

 

Hurbanova Ves - Jelka

Nenáročný splav v tej najkrajšej časti Malého Dunaja. Určený pre začiatočníkov, rodiny s malými deťmi či nedeľné popoľudnie.

Celý splav trvá 4 hodiny. Začína sa v Hurbanovej Vsi v príjemnom prostredí na lúke. Najvodnejšie miesto na opekanie.

Možnosť nechať si tu odparkované autá. Po ukončení splav Vás dopravíme k autám mikrobusom.

 

Jelka - Tomašíkovo, Jahodná

 

Splav na Malom Dunaji, približne na 6 hodín. MOžnosť obedovať v parku Madarasz. Malý Dunaj na mnohých častiach pripomína veľkú a širokú rieku. Na tomto úseku je nutné prenášať kanoe pri Tomašíkovskej elektrárni. Pár minút za elektrárňou sa nachádza jedinečný Tomašíkovský vodný mlyn. 15 minút od mlyna je možnosť kempovat na krásnom a čistom Tomašíkovskom jazere. Platený kemp s wc a bufetmi. Pre tých čo majú chuť, je možnost kúpiť povolenku a chytať ryby. Pre vodákov, ktorí uprednosťňujú dlhé trasy je možné splaviť sa až do Jahodnej, kde je výborná reštaurácia Alba regia s kempom.

 

Jahodná - Topoľníky

Splav na nižšom toku rieky s perejami, ondatrami a krdeľmi labuti. Malý Dunaj tu ponúka množstva príležitostí na opekanie či kempovanie. Splav je možné spestriť kempovaním a kúpaním sa v termálnom parku Topoľníky s obzvlášť liečivou vodou.

 

Víkendové splavy

 

Vrakuňa - Jelka - (táborenie zväčša vo Vlkoch)

Nová Dedinka - park Madarász (táborenie zväčša v Jelke pri vodnom Mlyne)

Jelka - Jahodná (táborenie pri Tomašíkovskom jazere)

 

Tieto tipov splavov sú tie najobľúbenejšie u vodákov, radi Vám však pomôžeme naplánovať aj iné trasy podľa Vášho výberu.